Кредити на житло в Україні найвищі в Європі. Чи є шанс в України на доступну іпотеку?

Ставки іпотечного кредитування в Україні найвищі в Європі. Нещодавно президент анонсував їх зниження до 10% уже цього року. Чи достатньо цього?


1180 15.05.2020 в 09:28


Чи є шанс на доступний
кредит на житло в Україні?

Згадуючи першу квартиру, я розумію бажання багатьох українців поліпшити свої побутові умови. Довгі роки оренди або проживання в тісних квадратних метрах — це ті проблеми, з якими стикаються багато родин в Україні. Допомогти їм могла б доступна іпотека. Зараз вона також могла б допомогти і забудовникам, які постраждали від падіння попиту на нерухомість і змушені були припиняти будівництво в період карантину, повідомляє відомий столичний забудовник.

Але досі доступна іпотека існує лише в заявах чиновників і на рекламних вивісках. Насправді ж ставки іпотечного кредитування в Україні найвищі в Європі, а кількість схвалених позик не перевищує кілька тисяч на рік на всю нашу багатомільйонну країну.

Нещодавно президент анонсував запуск державної програми зі зниження іпотечних ставок до 10% уже цього року. Паралельно з цим, Національний банк, знизив облікову ставку до 8%. Але чи достатньо цього для повноцінного запуску ринку кредитування житла в Україні? Чи готові банки йти на іпотечний ризик у поточних економічних умовах?

Хто і на яких умовах дає іпотеку в Україні?

Минулого року іпотеку готові були фінансувати лічені банки: державні та кілька комерційних.

Незважаючи на те, що банки регулярно анонсують зниження номінальних кредитних ставок, реальна вартість української іпотеки досі може досягати 20% річних і більше. Такі позики часто видають на термін до 20 років. В такому разі настільки високі ставки означають, що за перші десять років програми покупець переплатить за куплену в кредит квартиру більш ніж удвічі. Готових на такі жертви не так вже й багато.

Винятком можуть бути іпотечні програми в партнерстві з забудовниками. Річні ставки за такими кредитами можуть бути на 5-7% нижче в рамках пільгового періоду, проте з часом вони все одно наздоганяють ринкові значення. Девелоперів, у яких є такі програми на сьогоднішній день критично мало і будують вони переважно в столиці.

 

Вы должны войти, чтобы оставить комментарий Войти

Место свободно