Справедливість на мільйони: чи врятує реформа ДАБІ будівельний ринок від корупції

Чи допоможе реформа ДАБІ подолати корупцію і що можна робити на місцях для зміни ситуації


2834 16.10.2020 в 10:39


Реформа ДАБІ vs корупція на
будівельному ринку

2 вересня 2019 року президент анонсував «перезавантаження» найбільших корупційних структур в Україні, серед яких – Державна архітектурно-будівельна інспекція. Щоб сповна зрозуміти, у чому проблема ДАБІ, нагадаю народну історію про село виноробів, де готували подарунок для почесного гостя і збирали для нього молоде вино. Кожна оселя принесла і вилила в бочку свій продукт. Але перед його прибуттям, організатори дійства злили три літри вина для себе та долили води. Вони думали, що це навіть покращить смак. Але, коли гість відкрив подаровану вдома діжу, з’ясувалося, що там була суцільна вода. Так трапилося, бо кожен подумав, що його витівка не зіпсує загальної картини, а тому в діжку, крім води, ніхто нічого не наливав.

Щось подібне протягом усіх років незалежної України відбувається на рівні організації будівництва. Не лише «верховні корупціонери» з ДАБІ зливають собі жирні вершки, а й усі причетні (у містах та селищах) дозволяють собі щось подібне. Коли кожен по трішки «бере» собі, у фіналі ми маємо чистісіньку воду за вартістю вишуканого вина.

Від цього найбільше потерпає фінальний споживач, звичайний українець. Бо ринок диктує потребу житла, а виробники – захмарні ціни. Отже, корупція – справа всенародна, тому боротьба з нею – першочергове питання.

Справедливість на мільйони

Минув рік від заяви президента про необхідність реформувати ДАБІ. За цей час інспекцію формально ліквідували, а також звільнили її керівника. Натомість створили дві нові структури. Правда, на тлі третьої, яка ще діє. Все відбулося логічно і правильно: нові структури створені, керівники призначені. Але чи подолано корупцію, яка і є головною кісткою в горлі українського будівництва? На жаль, ні. Наприкінці літа, під час робочої поїздки на Херсонщину, спільно з місцевим головою облдержадміністрації ми створити апеляційну раду.

Це не офіційний орган, а скоріше об’єднання однодумців (депутатів, представників місцевого самоврядування), які зібралися, щоб використати всі свої важелі задля вирішення проблем, які створила підприємцям місцева ДАБІ.

До прикладу, завдяки нашому тиску одна з таких історій закінчилася хеппі-ендом. Інвестор отримав дозволи на експлуатацію своїх 2000 кв м. Але чого це нам усім коштувало? Рік втраченого часу та мільйонів гривень для інвестора, а з нашого боку – постійна і всебічна робота над проблемою. Крім того, довелося залучити до її розв’язання прем’єр-міністра.

І все це для того, щоб ДАБІ відчепилася від підприємця й дала можливість законно використовувати свої квадратні метри.

Зухвала корупція доходить свого апогею, адже таких історій в Україні десятки тисяч. Усі вони лежать на поверхні, цього не сховаєш від неозброєного ока. Це справді бачать усі. У тому числі народні обранці.

Місяць тому ми вирішили об’єднали зусилля і створили  

Вы должны войти, чтобы оставить комментарий Войти

Место свободно